ART / Watercolor paintings & Drawings / Drawings 11811477
nr 1181 1477
Alfred Wahlberg
(1834-1906), Sverige
2 pcs. Alfred Wahlberg (1834-1906), Sweden. Landscape, signerad à tergo och dated Gråbo 2/10 83, samt Georg von Rosen, Medeltida motiv, tusch och akvarell, signerad G. Weight. Rosen, sheet: 14x23 resp. Subject: 28x20. Proveniens: Konsul C E Schlyters samling,
DRAWINGS, 2 st. Landskap, signerad à tergo och daterad Gråbo 2/10 83, samt Georg von Rosen (1843-1923), Sverige. Medeltida motiv, tusch och akvarell, signerad G. Vikt. Rosen, bladets mått: 14x23 resp. Motivet: 28x20 cm. Proveniens: Konsul C E Schlyters samling
Condition: Lösa blad
Alfred Wahlberg, born 1834 in Stockholm, dead 1906, Swedish painter.
600
SEK 300
Monday May 7 2018
at 19:57:24
6/5 16:11:22
Alfred Wahlberg
Read more about Alfred Wahlberg